Czym jest fibrobeton?

Podstawowym materiałem w budownictwie nadal jest beton, ale już nie ten tradycyjny składający się z trzech składników: woda, cement, kruszywo a beton z różnymi domieszkami i dodatkami. Co raz trudniejsze zadania, którym muszą sprostać inżynierzy przy stawianiu betonowych konstrukcji sprawiły, że chętnie korzystają oni z betonów zbrojonych.

Magia nowoczesnego fibrobetonu

fibrobetonBeton zbrojony czyli fibrobeton jest wzmocniony włóknami. Włókna mogą być naturalne pozyskiwane z bambusa, trawy, kokosu lub syntetyczne – szklane, polipropylenowe, węglowe, metalowe, polietylenowe. Dzięki nim powstaje tzw. zbrojenie rozproszone. To wszystko nadaje fibrobetonowi właściwości, które zdecydowanie odróżniają go od jego poprzednika. Fibrobeton jest bardziej wytrzymały na uderzenia mechaniczne, zarysowania. Lepiej znosi wahania temperatur. Nie rozwarstwia się dzięki czemu eliminuje przenikanie wilgoci. Jest bardziej wytrzymały niż żelbeton, który może kruszyć się pomiędzy prętami, natomiast fibrobeton potrafi pochłaniać oddziaływającą na niego energię i zamiast kruszyć się elastycznie pracuje. Dzięki sprężystości włókien rysy powstałe po uderzeniu zastają domknięte a materiał zachowuje swoje cechy. Jest też bardziej wytrzymały na ścieranie, cięcie, wgniecenia. Ten rodzaj betonu świetnie nadaje się do zalewania posadzek w magazynach, garażach, warsztatach, halach przemysłowych. Ale to nie wszystko. Okazuje się, że dobrze sprawdza się również przy kładzeniu stropów.

Beton od wieków jest wykorzystywany niemalże do każdego rodzaju budowli. Nowe budownictwo i architektura powodują, że ciągle poszukiwane są lepsze materiały, bardziej wytrzymałe, z których buduje się szybciej i łatwiej. To właśnie ten pęd do nieustannego podnoszenia jakości sprawił, że fibrobeton jest dziś tak bardzo popularny.