Po co stosować wycieraczki przed wejściem?

Aby zachować pomieszczenie w czystości, konieczne jest jego regularne sprzątanie. Najtrudniej jest utrzymać porządek i czystość kiedy na polu jest deszcz, lub śnieg, bo automatycznie wnosimy je do budynku. Także w porze letniej wnoszony na podeszwach butów piasek, nie ułatwia zadania.

Podłogowa mata wejściowa

maty wejścioweSamo odkurzanie nie wystarcza aby pozbyć się piachu, czy wody naniesionej z pola przez domowników, lub gości. Najlepiej aby przed drzwiami wejściowymi znajdowała się praktyczna wycieraczka, a w domu, gdzie zmieniamy obuwie, leżały maty wejściowe, które zatrzymają cały brud i kurz naniesiony z pola. Wycieraczka przed drzwiami, służy do wstępnego osuszenia obuwia i pozbycia się większej ilości śniegu, oraz wody na podeszwach butów. Czasem kilkukrotne tupnięcie nogą załatwia sprawę i skutecznie oczyszcza obuwie. Po wejściu do pomieszczenia powinna na podłodze leżeć mata wejściowa, która jest zrobiona ze specjalnej włókniny chłonącej wodę jak gąbka, oraz grubej gumy, która izoluje podłoże od zebranej na macie wody. Maty mają bardzo praktyczne rozwiązania w domach, szkołach, biurach, czy klatkach schodowych, bo ułatwiają utrzymanie czystości i często są elementem wystroju, szczególnie w miejscach publicznych. Mogą one mieć brzegi zakończone metalowymi lamówkami, które zabezpieczają przed ewentualnym zwinięciem się materiału, albo mieć podwyższone brzegi w celu niedopuszczenia do wylania się z maty nadmiaru wody. Ich wielkość jest bardzo różna i można je dopasować do każdego pomieszczenia.

W miejscach narażonych na przebywanie w obuwiu, w którym chodzimy na dworze, konieczne jest zastosowanie mat wejściowych, ponieważ chronią one podłogę przed szybkim zniszczeniem. Szczególnie parkiety i panele są narażone na działanie wody i śniegu, pod wpływem których mogą się odkształcać.