Rola zaworów kulowych w armaturze i instalacji

Typowym elementem instalacji wodnej w naszym domu lub firmie są zawory typu kulowego. Ich konstrukcja pozwala na zmontowanie instalacji wodnej, która będzie spełniała wszelkie możliwe wymogi i może być montowana w każdym miejscu. Jest to możliwe dzięki bardzo wysokiej jakości zaworów wodnych, a także deklaracji zgodności, co pozwala na montowanie ich w mieszkaniach, domach czy budynkach, razem z innymi elementami instalacyjnymi.

Zastosowanie zaworów kulowych w instalacjach wodnych

zawory kuloweTypowy zawór tego typu posiada bardzo charakterystyczny wygląd. Jego element sterujący jest zazwyczaj wykonany z mosiądzu, a jest nim, jak sama nazwa wskazuje kula. Zawory kulowe posiadają także bardzo charakterystyczną prostą dźwignię, która odpowiada za zamykanie i otwieranie zaworu. Nie musi być ona jednak prostopadła, a dźwignie są często zastępowane przez stalowe motylki. Zawory kulowe ze względu na swoją popularność, muszą być poddawane badaniom i atestom, które mają na celu zachowanie bezpieczeństwa i uniknięcie niespodziewanych awarii, które mogą być bardzo niebezpieczne dla mieszkańców oraz ich sąsiadów. Dlatego zawory tego typu są poddawane badaniom, których efektem są atesty oraz normy, które wyznaczają zarówno standardy, w jakich zawór ma być wykonany, jak i jakość danego modelu. Zawory muszą także być produkowane z zachowaniem odpowiedniej zgodności z innym instalowanym osprzętem sanitarnym. Dzięki temu monterzy instalacji sanitarnych mogą z łatwością prowadzić prace przyłączeniowe.

Zawory występują w wielu wersjach i są zazwyczaj dobierane pod kątem rozmiaru całej rury, na której mają być zainstalowane. Występują także zawory typu „mini”, które znajdują swoje zastosowanie na przykład w przy budowaniu estetycznej armatury łazienkowej.